Rady - tipy :  Forum serveru ZHUBNEME.cz The fastest message board... ever.
Rady a tipy, pust apd. 
Jarní únava a jak na ni.
Autor: AlenaV ()
Datum: 14. 03. 2004 09:49

Je to sice už z roku 2001, ale určitě je to i letos aktuální. (zkopírováno z Walmark.cz)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jarní únava
Se Seveřany máme v tomto ročním období jedno společné. Pocit psychické i fyzické vyčerpanosti, za který může dlouhé období chladu a nedostatku slunce. Seveřané tomu říkají zimní deprese, my jarní únava. Diagnóza jarní únava neexistuje a přesto všichni dobře víme, oč se jedná. Jak vypadá člověk 21. století v polovině měsíce března? Jeho tělo je pravděpodobně oslabeno prodělanou chřipkou, v lepším případě jen rýmou, kašlem, nachlazením, na rtech ještě stopy oparů, pleť barvy hašeného vápna, nálada pod psa a ta únava, která brání jakékoli aktivitě. Cesta do práce je k nepřežití a výstup do schodů vyčerpávající vysokohorskou tůrou. Většina lidí, děti nevyjímaje, jarní únavu pociťuje. Záleží na individualitě člověka, jak se s ní dokáže vyrovnat. Ženy trpí jarní únavou čtyřikrát častěji než muži, zvlášť odolní jedinci ji nikdy nezažijí.

Příčinou je bezesporu dlouhodobá absence přirozeného tepla a slunce. Člověk reaguje na světlo velmi citlivě. Pokud se zkrátí doba slunečního svitu, mohou se u někoho objevit sezónní deprese. Když se konečně začne den prodlužovat a světla začne přibývat, lidské tělo zareaguje zvýšenou spotřebou vitamínů. Jejich nedostatek může být způsoben i prodělaným infekčním onemocněním. Z uvedeného vyplývá že je třeba se postavit čelem čtyřem soupeřům: špatné náladě, nedostatku slunce, nedostatku vitamínů a vyčerpanosti. Na škodu není ani postarat se o posílení obranyschopnosti organismu. Jarní únavu lze zvládnou bez asistence našeho zdravotnictví, ale platí zásada nepodceňovat. Pokud trvá nepříznivý zdravotní stav delší dobu, může se jednat o počínající vážné onemocnění, nebo o chronický únavový syndrom. Pak je samozřejmě nutné vyhledat lékaře. My ale budeme předpokládat, že nás přepadla klasická jarní únava a protože víme jak na ni, brzy se s vypořádáme, nebo ještě lépe jí předejdeme.Boj se špatnou náladou

Proti špatné náladě bojujme aktivitou -- sportem v přírodě, doma knihou, pletením, návštěvou divadla, kina nebo přátel. Zásadně by se mělo jednat o činnosti, které nám přinášejí radost. Jarní úklid tedy raději vynecháme, nebo odložíme na dobu, kdy se budeme cítit lépe. Proti jarní únavě působí i zvýšená aktivita sexuální. Činorodost by na druhé straně měla být vyvážena dostatečným odpočinkem a spánkem. Obě činnosti by měly být v rovnováze. Nemělo by docházet k tomu, že spánkem aktivitu zcela nahradíme.

Boj s nedostatkem vitaminů
Rozhodující vliv na překonání jarní únavy má vitamín C. Není to tak dávno, a kdy jeho jediným zdrojem byl citron a Vitacit. Čerstvá zelenina a ovoce je dnes k dostání v zimě bez front a hlavně, trh nabízí také celou škálu vitaminových přípravků. Deficit vitamínů je proto zbytečný. Nejen v lékárnách, ale i v supermarketech, drogeriích i v prodejnách zdravé výživy jsou ke koupi přípravky s obsahem vitamínů. Není v našich silách uvádět názvy všech, proto jen několik stručných rad. Pokud to myslíte s vitamíny vážně, kupujte raději ty přípravky, které jsou registrovány jako lék. Tyto výrobky procházejí náročnými testy a výrobce zaručuje, že uvedené množství je v přípravku opravdu obsaženo a to ve vynikající kvalitě. U přípravků, které mají pouze HEM (schváleno Hlavním hygienikem ČR), byla testována pouze jejich neškodnost, nikoli obsah jednotlivých složek. Multivitamínové preparáty mají tu výhodu, že v jedné tabletě zpravidla dostáváme jednu denní dávku vitamínů s stopových prvků, které jsou pro nás stejně tak důležité, jako vitamíny. Navíc farmaceutické firmy ví, které složky chybí lidem v té či oné zemi a snaží se své přípravky tomuto stavu přizpůsobit. Multivitaminy určené speciálně pro českou populaci obsahují navíc jód, selen, kyselinu listovou a vápník. Vitamíny jsou často vyráběny v šumivé formě. Kromě chutného nápoje dostaneme do těla i tolik potřebné tekutiny.

Boj s nedostatkem slunce
Stačí víkend na horách, v lepší případě několik dní dovolené s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu. Neškodí ani několik návštěv solária, masáž, sauna. A pokud potkáte kouzelného dědečka, který vám bude ochoten splnit přání, přejte si nejméně týden u moře.

Boj s únavou
K osvěžení unaveného těla i mysli poslouží ovocné čaje, lze doporučit například čaj šípkový, nebo šípek kombinovaný s ibiškem, čaj zelený nebo čaj maté. Pro mnohé z nás je ovocný čaj příliš malý kalibr. Poznejme tedy účinnější látky, které únavu spolehlivě zaženou. První z nich je všeobecně známa -- kofein. Nemusíme se ale omezovat pouze na kávu. Kofein najdeme i v celé řadě potravních doplňků ve formě tablet (CAFFIT), tablet a prášků k přípravě šumivých nápojů (PLUSSSZ ACTIV, ASCOFIN), ale i bonbónů (ENERGIT TIR). Druhý zaháněč únavy se jmenuje guarana. Jedná se o jihoamerickou liánu, z jejíchž plodů se získává přírodní látka guaranin. Účinnost ve srovnání s kofeinem obsaženým v kávě je dvaapůlkrát vyšší, navíc bez vedlejších projevů. (GVARANAL,GUARANA). Do třetice se můžeme spolehnout na všechny přípravky obsahující ženšen (korejský, čínský, americký ) nebo eleuterokokový kořen -sibiřský ženšen (přípravky ELEUTHEROSAN a GINCOSAN). Oba dva kořeny najdeme také jako součást řady vitaminových přípravků (např. KONDITIN V, MULTIVITAMIN MINERAL s ŽENŠENEM). Proti únavě působí i leuzea (maralí kořen), přípravek MARAL kapky, MARALON VZPRUŽNÍK sirup, MARALAN SUPER bylinný čaj a vitamínům podobná látka koenzym Q 10 (KOENZYM Q10, CO ENZYME Q, Q10).

Posílení obranyschopnosti organismu
Ženšenový, eleuterokokový a maralí kořen také posilují obranyschopnost organismu. Stejné působení můžeme očekávat i od pupalky (PUPALKA DVOULETÁ) či echinacey (MULTI-VITAMIN S ECHINACEOU) a potravinového koncentrátu juwim (PREVANTAN, JUWÍK).

Juwim obsahuje aminokyseliny, lipidy, proteiny, železo v přírodní formě, minerální soli a polynukleotidy. Zlepšuje paměť, pohyblivost, psychickou vyrovnanost, snižuje únavu, zvyšuje fyzickou i duševní výkonnost. Zlepšuje průběh a snižuje frekvenci alergií a běžných onemocnění - chřipky, angíny, rýmy apod.

Dobrá rada závěrem
Zaručený recept nejen proti jarní únavě, ale proti nemocem zní: jíst stravu bohatou na vitamíny, hodně pít, omezit kouření a nadměrné pití alkoholu, sportovat, otužovat se, naučit se odpočívat, nepřehánět to s léky. Jeden kvalitní multivitaminový přípravek s přídavkem některé z uvedených účinných látek bohatě postačí.


--------------------------------------------------------------------------------

Vždy na jaře a na podzim se doporučuje provádět očistnou kúru, která nás zbaví všech škodlivých látek, které se v našem těle vytvořily. Velmi účinná je kúra kopřivová. Po dobu 3 týdnů pijete denně asi 0,5 l kopřivového čaje. K tomu provádíte koupele. Jeden večer nohou, druhý večer rukou. Jeden den v týdnu všechny aplikace vynecháte. (Herbář léčivých rostlin, autoři Janča, Zentrich). Pokud z nějakých příčin nemáte rádi bylinné čaje, lze pročištění organismu provést pomocí kapslí YUCCA. Juka je vždy zelená rostlina, vyskytující se původně ve Spojených státech, Mexiku a na Karibských ostrovech. Její výtažek obsahuje mnohé enzymy, saponiny, chlorofyl, antioxidanty a jiné účinné látky. Juka působí na lidský organismus mnoha způsoby, ale nejdůležitějším jejím vlivem je, že tělo doslova detoxikuje (čistí). Mezitím, co napomáhá dokonalému vstřebávání výživných látek, zlepšuje trávení, posiluje a reguluje procesy vylučování.

Vitamin C (kyselina askorbová) si lidské tělo neumí samo vyrobit, je odkázáno na jeho příjem z potravy. Denní potřeba člověka je poměrně velká, 80-100mg, v těhotenství 150mg. Ve stressových podmínkách jej organismus rychle spotřebovává. Také acylpyrin může urychlit vylučování vitaminu C z těla. Obsahují ho hlavně citrusové plody, kiwi, šípky, černý rybíz, jahody, zelená a listová zelenina, brokolice, zelená paprika, květák, brambory. Přírodní a syntetický vitamín C jsou si naprosto rovnocené. Ničí se vysokou teplotou a světlem. Vitamín C se v těle nehromadí, při vyšším příjmu se rychle vylučuje močí. Proto se dnes dává přednost kapslím s prodlouženým účinkem, z nichž se vitamin C uvolňuje 8 - 12 hodin (CETEBE, CELASKON EFFECT).

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Datum: 25. 03. 2004 15:26

Prosím o radu. Už téměř měsíc jsem stále více unavenější. Pálí mě oči, pobolívá hlava. Když se pokusím o jakékoli cvičení, tak se mi udělá špatně a jsem unavená. Nemohu se ani soustředit na čtení, televizi aj. Mohou být bolesti očí spojené s jarní únavou? Nebo to může být nějakou alergií? Prosím poraďte mi a předem děkuji za odpověď.

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Datum: 25. 03. 2004 15:33

Jsenm unaven, co stím? Poraďte mi něco účinného....

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Autor: Horáková ()
Datum: 17. 02. 2005 18:27

sháníme maralan. Dříve dodávala firma Křen. Nevíte prosím, kde bychom dostali koupit. Díky Horáková

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Autor: Jiří ()
Datum: 26. 04. 2005 20:25

Mohl by mi někdo poradit,jestli se jedná o jarní únavu nebo o onemocnění.
Příznakyyawning smileyspalost(+kruhy pod očima),nesoustředěnost,podrážděnost,dehydratace,malátnost.
DĚKUJI

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Autor: lukasova ()
Datum: 02. 05. 2005 09:18

Při dlouhodobé únavě je potřeba celkové vyšetření, aby se vyloučilo nějaké onemocnění.
Individuální dotazy prosím na uvedený mail.______________________
.: ZHUBNEME :.
Zdravě ke štíhlé linii
______________________

Nastavení: OdpovědětCitovat
Re: Jarní únava a jak na ni.
Datum: 24. 06. 2014 15:08

Korejský ženšen [oko.yin.cz] pomáhá při jarní únavě.

Nastavení: OdpovědětCitovat


Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Provozovatel serveru ZHUBNEME - diskuzni forum nenese zadnou odpovednost za zde uvedene prispevky, tyto jsou nezavislymi prispevky uzivatelu fora a nemusi byt vzdy v souladu se zamerenim serveru ZHUBNEME. Provozovatel si vyhrazuje pravo je v pripade nevhodnosti (urazky, sproste vyrazy, nepovolena reklama nebo texty v rozporu se zakonem) odstranit. Take inzeraty na prodej a nakup nezdravych produktu budou mazany, protoze jejich uzivani neni v souladu se zamerenim serveru ZHUBNEME. Informace, ktere jsou zverejnovany na serveru zhubneme.cz podlehaji autorskemu zakonu a jakekoliv dalsi sireni nebo publikovani casti nebo celku je bez predesleho pisemneho souhlasu provozovatele zakazano.

Zasady zpracovani osobnich udaju: GDPR-----------REKLAMA-------------
This forum powered by Phorum.